Dlaczego nie wolno wprowadzać deszczówki do kanalizacji sanitarnej?
Zakaz prawny
PP-U GOSKOM Sp. z o.o. informuje, że zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, zabrania się wprowadzania wód opadowych
i roztopowych do kanalizacji sanitarnej (art. 9 ust. 1. Dz. U. z 2001 nr 72, poz. 747). Za niestosowanie się do tych przepisów ustawodawca przewidział odpowiednie sankcje karne (art. 28 ww. ustawy).
Skutki dla infrastruktury
Wprowadzanie wód opadowych do kanalizacji ściekowej staje się przyczyną wzrostu cen odbioru ścieków. Przedsiębiorstwo GOSKOM Sp. z o.o. notuje coraz to wyższe koszty związane ze wzrostem zużycia energii elektrycznej związanej z przepompowaniem dodatkowej ilości wód deszczowych oraz dodatkowymi remontami urządzeń w związku ze zwiększeniem i przyspieszeniem stopnia ich zużycia na skutek doprowadzania z wodami opadowymi zanieczyszczeń stałych (głównie piasków).
Właściciele nieruchomości powinni być świadomi nie tylko kar wynikających z wykrycia nielegalnego odprowadzania deszczówki, ale także powinni pamiętać, że przy większych opadach – ulewach może dojść do zalania nieruchomości nieczystościami.
Działania Goskom
Realizujemy kontrolę podłączeń kanalizacyjnych, wykorzystując metodę zadymiania, aby wykryć i wyeliminować nieprawidłowości.
Alternatywne sposoby zagospodarowania deszczówki
Istnieje wiele ekologicznych i praktycznych sposobów na zagospodarowanie deszczówki. Zalecamy podłączenie rynien i terenów utwardzonych do zbiorników retencyjnych, drenaży rozsączających, czy studni chłonnych.